Frances Tiafoe ka përdorur pandeminë COVID-19 si një mundësi për të reflektuar, larguar nga sporti dhe për të vlerësuar lojën dhe karrierën e tij.

Duke rënë më shumë se 30 vende në FedEx ATP Rankings në muajt e parë të vitit 2020, ai luftoi për formën dhe besimin. Por ndërsa pezullimi pesë-mujor i ATP Tour ndaloi shumë yje në formë të mbanin vrullin e tyre në ngjarje të mëtejshme, kjo e ndihmoi Tiafoe të thyejë një cikël rezultatesh zhgënjyese dhe të gjejë rrugën e tij për një pozicion të vështirë.

“Pandemia ishte ndoshta gjëja më e mirë që më ndodhi në karrierën time, nëse do të jemi të sinqertë. Unë isha në një vend të errët para-pandemisë,” tha Tiafoe për ATPTour.com. “Renditja ime mori një goditje serioze, padyshim duke humbur çerekfinalet [points] në Melburn. Dikur më shpëtoi, sepse e kisha Miamin duke ardhur aty ku po mbroja çerekfinalet [points].

“E pashë djalin në pasqyrë [and asked], ‘Pse jeni këtu? Cilat janë gjërat që duhet të ndryshoni dhe cilat janë gjërat për të cilat duhet të ndërtoheni? ‘ Më ndihmoi shumë. Kishte shumë biseda të thella me djemtë e mi dhe unë nuk do të kisha arritur në javën e dytë të US Open pa atë. ”

Kishte shumë pyetje të vështira të cilave Tiafoe iu desh t’u përgjigjej gjatë pezullimit të ATP Tour. Drejtuesi i djathtë 6’2 “vendosi që për të ecur përpara në karrierën e tij, ai duhej të përqafonte ndryshimet.

“Ishte si, ‘Frances Tiafoe. Si duket kjo pas-pandemike? Çfarë doni të ndryshoni? Do të jesh i njëjti djalë apo do të shtosh disa gjëra dhe do të ndryshosh disa gjëra? ‘ Thjesht doja të isha një djalë ndryshe ”, tha Tiafoe.

Pas disa muajsh larg sportit, Tiafoe filloi të humbasë ndjenjën e garës. Çerekfinalisti Australian Open i vitit 2019 u kthye në veprim në Western & Southern Open me një ndjenjë të përtërirë entuziazmi dhe ai shtyu ish-numrin 1 të Botës Andy Murray në tre grupe në ndeshjen e tij të parë.

Pavarësisht humbjes, Tiafoe mori pozitivet nga paraqitja e tij e parë në më shumë se pesë muaj dhe kapërceu Andreas Seppi, John Millman dhe Marton Fucsovics për të arritur në Raundin e 16 në New York për herë të parë.

“Isha kaq i lumtur një herë [I found out that] US Open do të fillonte, “tha Tiafoe. “Mezi prisja të dilja atje dhe mendoj se ishte arsyeja pse bëra mirë. Jam në të mirën time kur po e shijoj lojën dhe po e dua lojën “.

Frances Tiafoe arriti në raundin e katërt të US Open për herë të parë në vitin 2020.

Ndërsa Tiafoe përgatitet të festojë ditëlindjen e tij të 23-të në 20 Janar, ai është gati të fillojë një fazë të re të karrierës së tij.

“Kur të vini për herë të parë në turne, ju jeni Bugs Bunny [and] vetëm i ngazëllyer që do të jem atje, ”tha Tiafoe. “Ju dëshironi të luani të gjithë, dëshironi të shkoni në të gjitha turnet. Unë jam i ri, por ndihem veteran. Unë kam qenë duke luajtur në Tour për një kohë, unë jam duke vazhduar tani 23 dhe tani i njoh të gjithë. Unë patjetër që kam ndryshuar shumë, ndoshta nuk duket kështu, por unë patjetër që kam ndryshuar shumë ”.

Duke filluar të punojë me ish-nr 6 të Botës Wayne Ferreira gjatë bllokimit të vitit 2020, një pjesë e pjekjes së Tiafoe ka qenë në mënyrën se si ai tani i afrohet lojës. Nr 62 i Botës dëshiron të gjejë ekuilibrin e duhur kur bëhet fjalë për t’u argëtuar në fushë, pasi ai synon të bëjë gjurmët e tij në këtë sport.

“Unë e kuptoj patjetër që ju do të jeni një nga djemtë që do të argëtohet çdo javë dhe të gjithë e duan ose do të jeni një djalë që të gjithë e duan, por [also someone] ata do të shohin të shkojnë thellë në turne me tifozët që të përqafojnë vërtet, “tha Tiafoe. “Unë mendoj se me mua duke bërë atë, padyshim me garën në Australi, tifozët me të vërtetë e përqafuan atë dhe me të vërtetë u kthyen pas kësaj. Në vend që të jem djali që argëtohet, unë po përpiqem të jem djali që do të jetë legjendar. “

Me një çerek finale në Delray Beach për të hapur vitin, Tiafoe do të synojë të ndërtojë në fillimin e tij inkurajues të sezonit në Great Ocean Road Open (Melbourne 2). Pasi e gjeti rrugën e tij në kohëra të errëta, amerikani tani është gati për një fushatë të ndritshme dhe të suksesshme në 2021.

“[My motivation] është në një shkallë mjaft të lartë, ”tha Tiafoe. “Unë jam gati të bëj shumë gjëra të shkëlqyera në 2021.”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu