Këtë javë, ATP Challenger Tour u kthye në bar për herë të parë në dy vjet, pasi lëndinat e Nottingham mirëpritën lojtarët përsëri në prestigjiozin Viking Open.

Frances Tiafoe humbi pak kohë në gjetjen e formës së tij në sipërfaqe, duke u shndërruar në titullin e tij të parë në fushë në modë mbizotëruese. Vendasi vendas i Maryland dëboi mikun e ngushtë Denis Kudla 6-1, 6-3 në vetëm 70 minuta të Dielën, duke shënuar kulmin e një jave që e pa atë të humbte vetëm një set dhe të kursente 21 nga 25 pikët e pushimit.

Ndeshja e titullit shënoi herën e parë që dy amerikanë përballen për një kurorë në fushë në qarkun Challenger. Kudla, i cili kishte mundur Tiafoe në dy ndeshjet e tyre të mëparshme, luftoi me një vendas të vendosur në kampionatin e së Dielës.

“Unë isha duke pritur për këtë për një kohë shumë të gjatë,” tha Tiafoe gjatë ceremonisë së trofeve. “Denis luftoi fort tërë javën. Unë e di që bari është një nga sipërfaqet e tij të preferuara, kështu që shpresoj që ai të fitojë javën e ardhshme, por unë jam i lumtur ta marr këtë. Më duhej keq. Dhe është titulli im i parë me [coach Wayne Ferreira], kështu që shpresojmë se do të marrim disa ATP më pas.

“Së fundmi, duhet t’i them Denisit se nuk do të isha djali që jam pa ty vëlla. Jam përpjekur të të ndjek që kur isha fëmijë. Ndihet mirë të të rrah sot por gjithmonë kam shikuar varet nga ju dhe unë jam i lumtur për praktikat tona së bashku dhe miqësinë tonë. Në të gjithë suksesin tim në të ardhmen, dua të them faleminderit. “

Tiafoe
Foto: Nathan Stirk / Getty Images

Tiafoe nuk është i huaj për suksesin në bar, pasi ka kaluar në çerekfinale në Kampionatin e Kinch 2018 në Queen’s Club. Ai do të vazhdonte për të arritur në raundin e tretë në Wimbledon vetëm disa javë më vonë.

Fitorja e 23-vjeçarit ishte gjithashtu e gjashta në ATP Challenger Tour dhe e para që kur ai mbizotëroi në baltën e Parmës në vitin 2020. Tiafoe po bën një zakon të ngritjes së trofeve në vitet e fundit, pasi ka fituar shtatë nga tetë finalet e tij të fundit në qark ATP dhe qark Challenger së bashku. Ai parashikohet të rritet në Nr. 65 në FedEx ATP Rankings të hënën.

Kudla, ndërkohë, po bënte oferta për kurorën e tij të dytë në fushë me bar (Ilkley 2015). Amerikania shijoi vetë një javë mbresëlënëse, duke ndaluar yllin e #NextGenATP Tomas Machac në raundin e parë, para se të mposhtte shpresat në shtëpi Liam Broady dhe Daniel Evans dhe të shpëtonte një pikë ndeshjeje kundër Kamil Majchrzak të Polonisë në gjysmëfinale. Evans ishte kandidati i parë dhe kampion i mbrojtur në ngjarjen Challenger 125.

Tiafoe

Të dy finalistët do të kërkojnë të vazhdojnë formën e tyre të fortë në terren javën e ardhshme, me Tiafoe që udhëton në Londër për të garuar në Queen’s Club dhe Kudla qëndron në Nottingham për të dytin e Challengers back-to-back atje. Tiafoe hapet kundër Aljaz Bedene, ndërsa Kudla pritet të përballet me pasardhësin e katërt Kevin Anderson.


Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu