Tony Trabert, i cili e pa sportin nga të gjitha anët si një kampion dhe ambasador i madh si brenda dhe jashtë fushës, ka ndërruar jetë në moshën 90 vjeç. Rekordi i tij me 106 fitore ndeshjesh dhe 18 tituj në sezonin 1955 mbetet një nga sezonet më të mëdha të vetme në historia e tenisit.

Tenisi i pasuruar botërisht Amerikan për më shumë se 70 vjet si lojtari më i mirë amator në botë, një profesionist i kontratës, një menaxher i trupës së Jack Kramer dhe drejtor ekzekutiv i një shoqate të lojtarëve të rinj, i cili ndihmoi në nxitjen e tenisit të Hapur. Vështrimi i tij për më shumë se 30 vjet si një komentator dhe analist mjaft i suksesshëm televiziv, ndihmoi për të nxitur lulëzimin e sportit dhe solli US Open dhe kampionate të tjerë të mëdhenj në audienca të reja. Ai ishte gjithashtu një kapiten dy herë fitues i Kupës Davis të Shteteve të Bashkuara, një trajner, një autor dhe më vonë shërbeu si President i Sallës së Famës së Tenisit Ndërkombëtar para se shëndeti dhe lëvizja e tij të fillonin të vuanin.

Presidenti i Sallës së Famës së Tenisit Ndërkombëtar, Stan Smith, i cili pasoi Trabertin në atë rol dhe ishte në dy skuadra të Kupës Davis të SH.B.A.-së të kapitenuar nga Trabert komentoi: jeta në tenis ishte në të gjitha fushat. Ai jo vetëm që na tregoi të gjithëve se si të jemi një kampion i shkëlqyeshëm. Ai ishte gjithashtu një model si një trajner dhe mentor i mençur, një udhëheqës i drejtë dhe efektiv, dikush që i ktheu sportit dhe një ambasador i frikshëm për tenisin. Ai ishte një mik i mirë për mua dhe për kaq shumë dhe do të humbasë shumë. “

Trabert, djali i një inxhinieri të shitjeve të çmendura sportive me General Electric, u rrit në Bond Hill, dy shtëpi poshtë një parku të Cincinnati që kishte fusha balte dhe filloi të luante tenis në moshën gjashtë vjeç me vëllezërit e tij më të vjetër, Marc dhe Douglas. Nuk kaloi shumë derisa ai erdhi nën drejtimin e Carmago Club pro Earl Bossang, i cili i dha Trabert racket e tij të parë të tenisit dhe Cincinnati Tennis Club pro Howard Zaeh. Të dy i mësuan Trabert bazat themelore: goditje të mira në tokë, goditje me breshëri dhe një lojë me të gjitha fushat. Prapambetja, breshëria e tij e pashembullt dhe lart do të bëheshin goditjet e tij më të mira.

Tashmë një fitues i turneve lokale për të rinj, 12-vjeçari Trabert erdhi nën krahun e një tjetër vendas në Cincinnati, Bill Talbert, gjatë viteve të pikut të karrierës së tij të ndritur, i cili ofroi këshilla për volejboll në Kampionatin e Tenisit Tri-Shtetëror 1942. Në këtë kohë, Trabert ishte një tifoz i madh i Cincinnati Reds dhe ndjeu se ishte më i mirë në bejsboll. Talbert, i cili vazhdoi të bëhet një Sportet NBC komentator dhe një Drejtor i ardhshëm i Turneut US Open, dikur tha për të riun, “[Trabert] ishte i interesuar, punëtor dhe i etur për tu përmirësuar. Ai ishte padyshim një atlet i shkëlqyeshëm me një sens natyral të topit, i penguar nga vetëm pak i ngadaltë në këmbë. Unë mund të shihja tek ai një dublikatë të vetes në të njëjtën moshë – një dëshirë të fortë për të qenë një lojtar i mirë dhe një gatishmëri për të kaluar orët e gjata të kërkuara për të bërë notën “.

Ai shkëlqente në çdo sport në shkollën e mesme Walnut Hills, por gradualisht u kufizua në basketboll, të cilin kryesisht e luante për të mprehur punën e tij për tenis. Në 1948, Trabert dhe babai i tij, Arch, një ish-boksier amator, morën pjesë në ndeshjen pro turneit Bobby Riggs dhe Kramer në një palestër të shkollës së mesme Cincinnati dhe folën me të dy lojtarët në dhomën e zhveshjes. I shpejtë për të marrë ndryshime teknike, ai u bë kampion i Kombëtares Amerikane të Brendshme në një dhe të dyfishtë atë vit.

Trabert u bë lojtari i parë në histori që fitoi tre kampionate radhazi në teke Ohio. Atij iu ofruan bursa në universitetet kryesore të Bregut Perëndimor, por vendosi të qëndronte në shtëpi, duke u regjistruar në Universitetin e Cincinnati, ku ai studioi shkencat politike. Trabert fitoi kampionatin 1951 NCAA Singles dhe filloi si roje për ekipin e basketbollit Bearcats, i cili fitoi kampionatin e Konferencës Mid-Amerikane dhe luajti në Turneun Kombëtar të Ftesave. Duke punuar vazhdimisht në lëvizjen dhe palestrën e tij, ai mbajti një peshë prej 185 bs.

Trabert bëri ndikimin e tij të parë të madh në 1950, kur, si një 19-vjeçar, ai mundi Ted Schroeder në Kampionatin Perëndimor dhe përfundoi vitin e renditur në vendin e 12 në Shtetet e Bashkuara. Në udhëtimin e tij të parë të paguar me të gjitha shpenzimet në Evropë në 1950 me Talbert, ata fituan çdo turne dyshe që garuan, duke përfshirë Internazionali BNL d’Italia në Romë dhe Roland Garros, duke mundur Jaroslav Drobny dhe Eric Sturgess në finalen e Parisit. Trabert luajti Lojën e Madhe të shërbimit dhe breshërisë, duke përdorur një Autograf i Wilson Jack Kramer raketë midis 1949 dhe 1956, kthim i goditur i pastër dhe i fortë që rezultoi në goditje spektakolare të kalimit. Shërbimi i tij i parë ishte i fuqishëm dhe ai e goditi shërbimin e tij të dytë me rrotullim të tepërt. Ai goditi topin në dorën e tij të pasme, por mendja e Trabertit ishte pasuria e tij më e madhe.

Vitin pasues, ai u rrit në Nr. 3 në shkallë kombëtare, por në Shtator 1951, pikërisht kur ishte gati të fillonte vitin e tij të tretë në Universitetin e Cincinnati, ai u thirr për një periudhë dy-vjeçare në Marinën Amerikane që e kufizoi koha e lojës në tenis. Duke raportuar fillimisht në Bainbridge, Maryland, ai shërbeu si një nxënës detar në urë për mbrojtjen ajrore, pastaj në divizionin e katërtës dhe lundrimin në aeroplanmbajtësin USS Coral Deti në Oqeanin Atlantik dhe Mesdheun gjatë Luftës Koreane. Menjëherë pasi la shërbimin në qershor 1953, Trabert u takua me Shauna Wood (1930-2019) ndërsa luante Kampionatin Kombëtar të Gjykatës së Lartë në Salt Lake City, dy muaj para se të kapte titullin e tij të parë të madh të kampionatit në teke në Kombëtaret e SHBA në Forest Hills (vd. Vic Seixas). Wood, një i diplomuar në Universitetin e Utah, sapo ishte shpallur Miss Utah dhe u bë garuese në konkursin Miss Universe të vitit 1953. Ata u martuan më 26 tetor 1953 në Salt Lake City Country Club, para se të shkonin në një muaj mjalti një javë në Hawaii dhe më pas në Australi me skuadrën e Kupës së Dejvisit në SHBA.

Foto me mirësjellje: Salla e Famës e Tenisit Ndërkombëtar

Motoja e Trabertit si lojtar ishte, “Ju nuk jeni të sigurt derisa të futeni në dhomën e zhveshjes.” Ai fitoi pesë kampionate të mëdha në një në një periudhë tre-vjeçare midis 1953 dhe 1955. Ai kapi dy kurora Roland Garros në 1954 (vd. Art Larsen) dhe 1955 (vd. Sven Davidson) dhe mbeti kampioni i fundit amerikan mashkull në Paris deri në 17 -vjeçari Michael Chang ngriti trofeun në 1989. Pasi kishte zhvilluar flluska në këmbët dhe dorën e djathtë në një fitore me pesë sete në raundin e katërt mbi Davidson gjatë rrugës për në gjysmë-finalet e Wimbledon 1954, Trabert ishte i vendosur të kapte kurorën e Championships vitin pasardhës. Ai mundi Kurt Nielsen 6-3, 7-5, 6-1 në finalen e Wimbledon dhe vazhdoi të mposhtë Ken Rosewall 9-7, 6-3, 6-3 në finalen e Kombëtares së SHBA në Forest Hills – duke kompletuar dyshen e titullit. pa humbur një set.

Në vitin 1955, 25-vjeçari Trabert prodhoi një nga sezonet më të mira në historinë e tenisit, duke përpiluar një rekord marramendës 106-7 të ndeshjeve, duke përfshirë një rresht fitues 38 ndeshjesh, 18 tituj, përfshirë 10 fitore të drejtpërdrejta të turneut dhe tre nga katër kampionate të mëdha. Ai humbi ndaj Rosewall në gjysmëfinalet e Australian Open. Deri më sot, ai është një nga shtatë burrat që ka fituar tre tituj kryesorë në një sezon të vetëm. Vetëm Don Budge (1938), Rod Laver (1962, 1969), Mats Wilander (1988), Roger Federer (2004, 2006, 2007), Rafael Nadal (2010) dhe Novak Djokovic (2011, 2015) kanë arritur të njëjtin arritje.

Ndërsa Trabert ishte partner i Talbert për titullin e dyfishtë të Roland Garros në vitin 1950, ai fitoi katër tituj të tjerë të skuadrës kryesore me Seixas (1954-55 Roland Garros, 1954 Kombëtarë të SH.B.A., 1955 Kampionate Australiane). Trabert gjithashtu përfaqësoi Shtetet e Bashkuara në ekipin e Kupës Davis, duke garuar në Raundin e Sfidës kundër Australisë çdo vit midis 1911 dhe 1955, duke përfshirë një fitore 3-2 në 1954.

Pasi pushtoi qarkun amator në 1955, Trabert kërkoi të vendoste me familjen e tij si shitës i Bregut Perëndimor për Security Banknote Co. Më vonë atë vit, Kramer i ofroi Trabertit një garanci prej $ 75,000 kundrejt një përqindje të portës për të luajtur në turneun e tij pro. Lew Hoad dhe Ken Rosewall gjithashtu nënshkruan kontrata, por ata u biseduan që të mos dilnin pro kur u kthyen në Australi. Trabert bëri një turne për 14 muaj rresht në të gjithë botën me Richard Pancho Gonzales dhe në një pjesë pesë-mujore në Amerikën e Veriut çifti u takua në 101 raste. Shërbimi i Gonzales bëri dëm, duke fituar serinë 74-27 në sipërfaqe kryesisht të brendshme, të kanavacës portative, të cilat lëviznin pak kur niseshit për të ndjekur një top. Duke luajtur pesë ndeshje në javë, Trabert mori 125,000 dollarë në vitin e parë, shumë larg certifikatës 10 £ të ripagueshme në historinë e Lilly White’s Sporting Goods në Londër pas triumfit të tij në Wimbledon. Në atë kohë buka ishte një nikel (pesë cent) dhe benzina e makinës një monedhë (10 cent). Ai fitoi titujt Pro 1956 dhe 1959 Francez, duke mundur respektivisht Gonzales dhe Frank Sedgman.

Ndërsa Trabert vazhdoi të luante në qark pro, ai mori ofertën e Kramer në 1960 dhe u transferua në Paris për të organizuar ndeshje pro turne dhe turne në Evropë, Afrikë dhe Azi. Ai nënshkroi 1962, kampionin e Grand Slam, Rod Laver, për një kontratë pro dhe më vonë ndihmoi Rene Lacoste të zhvillonte atë që u bë raketa e dizajnit të çelikut Wilson T2000 – e përdorur nga Billie Jean King, Clark Graebner dhe Jimmy Connor – dhe promovoi bluzat e logos ‘aligator’ të Lacoste. Trabert jetoi në Francë me gruan e tij, e cila punoi si një model i lartë për Chanel, dhe dy fëmijët e tyre të vegjël, Mike (i lindur 1956) dhe Brooke (i lindur 1958), për tre vjet para se ai të shkelte në pension duke u kthyer në Shtetet e Bashkuara . Në 1962, Trabert u bë gjithashtu drejtori i parë ekzekutiv i Shoqatës së Pavarur të Lojtarëve të Tenisit (një paraardhës i Shoqatës së Profesionistëve të Tenisit) dhe vazhdoi të shtynte për tenisin e Hapur.

Trabert, i cili u fut në Sallën e Famës së Tenisit Ndërkombëtar në vitin 1970, hapi ‘Kampet e Tenisit të Tregut’ në Kaliforni për fëmijët e moshës 8-18 në 1971. Ishte i njëjti vit që ai kontaktoi CBS rreth asaj se si ai ndjeu që transmetuesi po mbulonte tenisin. Trabert nisi karrierën e tij të transmetimit nga një koment fillestar dy-ditor i regjistruar në Hotel Breakers në Palm Beach, Florida. I njohur për përgatitjen e 10 herë më shumë shënimeve sesa ai përdori, Trabert u tha tifozëve atë që nuk panë dhe çfarë taktike përdorën lojtarët në një Sportet CBS rol që zgjati 33 vjet deri në pensionimin e tij në 2004. Ai zotëroi intervistën pas-finale në US Open dhe punoi së bashku me ish-futbollistin amerikan Pat Summerall për 25 vjet. Duke parë evolucionin e lojës dhe teknologjisë, ai gjithashtu komentoi për Australinë Kanali 9 për 23 vjet së bashku me Fred Stolle dhe John Newcombe, dhe botuan librin e vitit 1988, ‘Trabert mbi Tenis: Pamja nga Gjykata Qendrore’.

Foto me mirësjellje: Salla e Famës e Tenisit Ndërkombëtar

Trabert, një folës i thjeshtë me mënyrën e një diplomati, ishte i nderuar të ishte kapiten i Kupës së Shteteve të Bashkuara Dejvis midis 1976 dhe 1980, duke sjellë një John John McEnroe të ri. Kombi e ngriti trofeun në 1978 (vd. Britania e Madhe) dhe 1979 (vd. Italia). Në vitet 1970, Trabert ishte gjithashtu trajner i Kathy May, një botë e ardhshme nr 10 dhe nëna e Taylor Fritz, derisa ajo doli në pension 24 vjeç. Ndërsa po mbulonte një turne golfi në Ponte Vedra Beach në 1982, Trabert takoi gruan e tij të dytë, Vicki, e cila punonte një agjent i pasurive të patundshme në atë kohë dhe u vendos në Florida, vetëm disa minuta nga selia amerikane e ATP.

Pas më shumë se 50 vitesh si një nga ambasadorët më të mëdhenj të sportit, Trabert u emërua President i Sallës së Famës së Tenisit Ndërkombëtar në Newport, Rhode Island, në 2001. Gjatë 10 viteve të ardhshme, ai gjithashtu kryesoi komitetet e induksionit dhe përzgjedhjes, duke u takuar me paneli prej 21 personash çdo vit në Wimbledon. Në fillim të vitit 2014, ai iu nënshtrua një operacioni në zemër dhe ndërsa Trabert nuk ishte në gjendje të luante golf apo tenis për shkak të një shpatulle të djathtë në vitet e fundit, ai vazhdoi të mrekullohej me kampionët e mëdhenj dhe thellësinë e sportit.

Trabert ndërroi jetë të Mërkurën në mbrëmje në shtëpinë e tij familjare në Ponte Vedra Beach, Florida, i rrethuar nga gruaja e tij e dytë gati 40 vjeçare dhe dy fëmijët e tij, Mike dhe Brooke.

Marion Anthony Trabert, lojtar tenisi, trajner, kapiten, autor dhe komentator sportiv, i lindur më 16 gusht 1930; vdiq më 3 shkurt 2021.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu