David Goffin ka një buzëqeshje në fytyrën e tij përsëri dhe kjo në një pjesë të vogël deri te trajneri dhe shoku i tij i fëmijërisë, Germain Gigounon, i cili ka ndihmuar belgun të kthehet në gjërat themelore.

Nr. 13 i Botës kapërceu COVID-19 dhe pësoi pesë humbje të drejtpërdrejta për të përfunduar sezonin 2020 përpara se të emëronte Gigounon, një ish-profesionist, të cilin ai e kishte njohur për më shumë se 25 vjet, në nëntor 2020.

“Ne u takuam për herë të parë kur ishim gjashtë ose shtatë, në një nga turnet e para që luajtëm rreth 25 vjet më parë,” tha Gigounon për ATPTour.com. “Ne kemi trajnuar shumë së bashku në të kaluarën me [Belgian Tennis] Federata dhe ishim shokë dhome, edhe pse kemi personalitete të ndryshme. Isha vërtet i lumtur që u bashkova me ekipin pasi gjithmonë e shikoja dhe e ndiqja. Gjithmonë në kontakt së bashku. Kur ai më kërkoi në nëntor për t’u bashkuar me ekipin e tij me kohë të plotë, unë u kënaqa. “

Ashtë një përshtatje e mirë për Goffin, i cili po bën ofertën për t’u kthyer në llojin e formës që e ndihmoi atë në katër tituj ATP dhe Nitto ATP Finale në një partneritet pesë-vjeçar me kolegun belg Thierry van Cleemput, të cilin ai e njihte që në moshë të re .

Si një fytyrë e njohur, Gugounon tashmë e ka ndihmuar Goffin të grumbullojë dividentë në 2021, duke e drejtuar akuzën e tij drejt një titulli të parë që nga Kampionati i Hapur i Tenisit Rakuten në Japoni në Tetor 2017. Goffin kapërceu Roberto Bautista Agut 5-7, 6-4, 6-2 më 28 Shkurt për kurorën Open Sud de France në Montpellier.

“Ndihem më i sigurt dhe jam më i lumtur në fushë”, tha Goffin për ATPTour.com. “Ne kemi bërë shumë punë së bashku dhe kemi rafinuar disa goditje, duke zhvilluar një plan se si dua të luaj në të ardhmen. Ndihem më i relaksuar, i sigurt në zgjedhjet e mia dhe me shërbimin tim dhe në kthim. Edhe unë ndjehem më e mprehtë në lëvizjen time. ”

Gigounon, i cili më parë ishte trajner i lojtarëve belg të WTA Yanina Wickmayer dhe Ysaline Bonaventure, menjëherë u nis që Goffin të përqendrohej në atë që bën mirë: goditjen e tij të topit dhe lëvizjen e tij në seancat e tyre të praktikës në Belgjikë dhe Monako.

“Ai donte të kthehej në gjërat themelore, kështu që, pasi e njoha atë për 25 vjet tani, ishte e natyrshme dhe e thjeshtë ta ndihmoje”, tha Gigounon. “Unë e di se si ai reagon, personalitetin dhe lojën e tij, kështu që ne mund të flasim lehtë së bashku. Unë mendoj se kjo është gjëja më e mirë për partneritetin tonë.

“Viti i kaluar ishte një vit i vështirë për të, me kushtet, dhe ai ishte paksa poshtë. Për shkak se ai ishte pak i humbur me lojën e tij, ai dëshironte të ishte më solid dhe agresiv. Ne kemi punuar shumë në këto aspekte të lojës, duke goditur shumë topa në para-sezon dhe kemi parë shërbimin e tij. Ne u përpoqëm të punonim për të goditur topin më herët, për t’u kthyer në mënyrën se si ai luante tenisin e tij. “

Goffin
Foto: Peter Staples / Miami Open

Edhe pse Goffin ka përjetuar disa humbje të vështira këtë sezon, 30-vjeçari po lufton përsëri për çdo pikë dhe të argëtohet në fushë. “Unë jam i kënaqur me mënyrën si po ndjehem, lëviz dhe luaj tani në fushë”, tha Goffin. “Kjo do të thotë që unë mund të shkoj për më shumë të shtëna, të pres këndet në goditjet e mia. Unë përpiqem të luaj brenda fushës dhe mendoj se kundërshtarët e mi ndiejnë më shumë presion. “

Gigounon, i cili humbi nga Goffin në një finale të ITF Futures 2008 në Greqi gjatë karrierës së tij të luajtur që arriti kulmin në Nr 185 në FedEx ATP Rankings në Gusht 2015, shtoi, “David po lufton, e cila është gjëja më e rëndësishme”, tha Gigounon. “Ne kemi biseduar rreth tij gjatë para-sezonit dhe a po lufton ai për çdo pikë. Ai ka luajtur disa ndeshje të mira këtë vit dhe ka bërë disa hapa përpara.

“Edhe pse nuk luaja turne të mëdha si Davidi, unë e di se çfarë ndihet të jesh lart e poshtë në ndeshje, të luftosh në ndeshje,” tha Gigounon. “Unë e njoh atë për një kohë të gjatë. Unë kam ndjekur të gjitha ndeshjet e tij. Ndonjëherë nuk kemi nevojë të flasim, thjesht e kuptoj. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu