Tsitsipas: E mira nuk ishte e mjaftueshme

Nga Richard Pagliaro

Duke mbajtur një epërsi me dy sete në finalen e Open French, Stefanos Tsitsipas mund ta shihte vijën e finishit aq qartë sa vija fillestare.

Pastaj bota Nr. 1 Novak Djokovic u ngjit në kanavacën prej balte të kuq dhe luftoi duke kaluar Tsitsipas në kampionatin e tij të 19-të të madh me një triumf 6-7 (6), 2-6, 6-3, 6-2, 6-4.

Më shumë: Djokovic tubohet në Titullin e 19-të të Grand Slam në Paris

Në një përsëritje të gjysmëfinales Roland Garros 2020, Tsitsipas pësoi humbjen e tij të pestë radhazi ndaj Djokovic.

Më pas, Tsitsipas përmblodhi një humbje të zorrëve, katër orë, 11-minutëshe thjesht: ai nuk e përfundoi atë që nisi.

“Ajo që mësova sot është se pa marrë parasysh çfarë, në mënyrë që ndeshja të përfundojë, ju duhet të fitoni tre sete dhe jo dy,” tha Tsitsipas. “Dy grupe nuk do të thotë asgjë. Stillshtë ende një larg fitores në të gjithë ndeshjen.”

Express Tenisi

Kampioni Australian Open u largua nga fusha për të ndërruar rrobat pasi hodhi setin e dytë dhe u kthye për të imponuar identitetin e tij në ndeshje. Tsitsipas tha se Gjokovic ishte një lojtar tjetër pas pushimit dhe ngriti nivelin e tij.

“Nuk mendoj se u çlodha. Nuk mendoj se ndryshova shumë,” tha Tsitsipas. “Unë thjesht mbaja të njëjtin ritëm. Kam mbajtur gjërat që po më funksiononin. Por përfundoi, nuk e di, ai u largua nga gjykata pas dy grupeve për të dashur, nuk e di se çfarë ndodhi atje, por ai u kthye tek unë si një lojtar tjetër papritmas.

“Nuk e di. Nuk kam ide. Ai luajti me të vërtetë mirë. Ai nuk më dha hapësirë”.

Akoma, Tsitsipas do të kalojë në një numër 4 në karrierë në renditje dhe loja e tij atletike në të gjithë gjykatat duhet të përkthehet në lëndinat e Wimbledon. Tsitsipas tha nëse mban besimin në vetvete, ai do të ngrejë një trofe të Grand Slam një ditë.

“Besoj, po, unë jam në gjendje të luaj për tituj si ky,” tha Tsitsipas. “Pavarësisht humbjes sime sot, unë kam besim në lojën time. Unë besoj shumë se mund të arrij në atë pikë shumë shpejt. Isha afër sot. Çdo kundërshtar është i vështirë. Ka një ndryshim të vogël midis lojtarit që kam luajtur sot dhe atyre nga para.

“Por unë mendoj me të njëjtin qëndrim dhe të njëjtën gjë – nëse nuk e ul veten, nuk shoh asnjë arsye për mua që të mos e mbaj atë trofe një ditë.”

Kredia e fotografisë: Roland Garros Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu