Tsitsipas: Koha është Tani

Tenisi ka të bëjë me kohën.

Stefanos Tsitsipas beson se është koha kur ai depërton për të kapur një titull Masters 1000.

Podcast: Vlerësimi i Javës së Egër në Monte-Carlo

“Padyshim, është e rëndësishme të lartësoj lojën time dhe të përpiqem ta shtyj atë në kufij”, tha Tsitsipas pasi arriti finalen e tij të parë Monte-Carlo. “Unë me të vërtetë, me të vërtetë dua të jem në atë pozicion ku i afrohem fitimit të turneve të mëdha si kjo, si Rolex Masters këtu në Monte-Carlo. Ashtë një ëndërr e imja të luaj në finale, sinqerisht ”.

Një Tsitsipas i mprehtë nuk humbi kohë duke shkarkuar Dan Evans 6-2, 6-1 në gjysmëfinalen e parë të sotme të Masters Rolex Monte-Carlo.

Tsitsipas i farë i katërt përfundoi garën e frymëzuar të 30-vjeçarit Britanik që e pa atë të trondiste numrin 1 në botë Novak Djokovic dhe të mposhte gjysmëfinalistin e 2017 David Goffin në rrugën drejt gjysmëfinales së tij të parë të karrierës duke akuzuar finalen e tij të parë Monte-Carlo.

Express Tenisi

Tsitsipas çau pesë ndeshjet e fundit për të mposhtur Evans për herë të tretë në po kaq takime. Kampioni i ATP Finals 2019 ka dorëzuar vetëm 22 ndeshje në katër fitore në turne për të arritur në finalen e tij të tretë Masters 1000.

Këtë herë, Tsitsipas nuk do të duhet të përballet me një rival ikonik të Big 3 pasi ai u përkul para Djokovic në finalen e 2019 Mutua Madrid Open dhe në finalen e Rogers Cup 2018 ku ai ra në atë numër 1 Nadal.

Në vend të kësaj, Greku rinovon rivalitetin e tij me Andrey Rublev në finalen e nesërme duke shfaqur dy nga talentët kryesorë të rinj të tenisit që luajnë për një kampionat vajzëror Masters 1000. Dyshja kanë ndarë gjashtë takime paraprake me Rublev Tsitsipas që dueloi 6-4, 3-6, 7-5 në finalen e tyre të vetme para në baltën e kuqe të Hamburgut tetorin e kaluar.

Rublev i pasigurti i gjashtë mbështeti tronditjen e tij mahnitëse të 11-herë kampionit Rafael Nadal në çerekfinalet e mbrëmshme duke mundur 22-vjeçarin Casper Ruud 6-3, 7-5 në 80 minuta.

Rublev me skuqje të kuqe ngriti rekordin e tij në 2021 në një më të mirë ATP 24-4.

Finalja vë në lojë dy xhirues shpërthyes me stile të ndryshme. Rublev është në kulmin e tij më të mirë pranë shpërthimit të vijëzimeve të thella nga të dy krahët në qoshe, ndërsa Tsitsipas do të përpiqet të imponojë shërbimin e tij të ashpër dhe mendjemprehtësinë e tij në këtë finale.

“Sigurisht, unë po ndihem shumë mirë dhe i lumtur që luaj edhe një finale, veçanërisht finalen time të parë të ATP Masters,” tha Rublev. “Do të jetë ndeshje e vështirë. Siç thashë, ne kishim tashmë shumë beteja me njëri-tjetrin vitin e kaluar.

“Disa prej tyre ai i fitoi, disa prej tyre unë i fitova. Të gjithë ishin ndeshje super të vështira në tre sete, shumica e tyre. Jo shumë për të thënë. Shpresoj se do të tregojmë tenis të shkëlqyeshëm dhe njerëzit do të kënaqen”.

Kredia e fotografisë: Rolex Monte-Carlo Masters

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu