Tsitsipas mbi Gëzimin e Rivalitetit

Nga Richard Pagliaro

Stefanos Tsitsipas reflektoi mbi të kaluarën e tij dhe parashikoi të ardhmen e tenisit pasi kapi titullin e tij të parë Masters 1000 në Monte-Carlo sot.

Dyzet vjet pasi nëna e tij, Julia, fitoi një titull të vogël në të njëjtën argjilë të kuqe të Monte-Carlo Country Club, Tsitsipas me farë të katërt fshiu ish rivalin e ri Andrey Rublev 6-3, 6-3 duke shënuar si burri i parë grek që kap një kampionat Masters 1000.

Tsitsipas rinovoi rivalitetin e tij me Rublev ndërsa hakmerrej për humbjen e tij 7-5 në setin e tretë me rusin në finalen e Hamburgut vjeshtën e kaluar.

“Niceshtë mirë që jemi në gjendje të jemi në të njëjtin mjedis tani në ATP Tour së bashku pas kaq shumë vitesh, duke filluar nga Portokalli në vitin 2008 – 2010, ’11”, tha Tsitsipas pasi mori epërsinë 4-3 në seria e tij kokë më kokë me Rublev. “Ka qenë një udhëtim i gjatë për të qenë këtu, për të qenë në gjendje të luajmë kundër njëri-tjetrit në një finale të madhe si kjo.

“Jam shumë i sigurt se do të luajmë njëri-tjetrin shumë herë. Unë ju them se nuk do të jetë e lehtë. Vetëm bëhet më e vështirë dhe më e dhimbshme.”

Tifozët e tenisit i kanë pëlqyer epokës së artë të sportit me rivalitetet midis ikonave të Big 3 Roger Federer, Rafael Nadal dhe Novak Djokovic.

Express Tenisi

Tsitsipas thotë se tifozët mund të presin rivalitete të shumta që shfaqen në mesin e argëtimeve më të mira të tenisit në të ardhmen e afërt, duke përfshirë kampionin e ATP Finals 2019 kundër finalistit të Miami Open Jannik Sinner, kundër kampionit të Acapulco Alexander Zverev dhe ish-gjysmëfinalistit të US Open Matteo Berrettini.

“Ne tashmë kemi një rivalitet. Po ndërtohet,” tha Tsitsipas për Rublev. “Unë nuk e di se çfarë është një rivalitet, çfarë konsiderohet si një rivalitet. Çfarë, 30 ndeshje? Ne do të arrijmë atje me siguri nëse luajmë kaq shpesh kundër njëri-tjetrit. Unë nuk shoh asnjë arsye që të mos jemi atje

“Unë jam i sigurt që do të kem jo vetëm një rivalitet me Andrey. Ju e shihni 15 vjet më parë, 10 vjet më parë kur Nadal dhe Federer ndërtuan një të tillë.

“Ndihem si në rrethanat tona, mënyra se si do të jetë në këtë epokë, do të ketë më shumë rivalitete sesa vetëm një. Nuk do të jetë njëjës. Unë me Zverev, unë me Sinner, unë me Berrettini. Atje do të ketë shumë rivalitet atje. Unë mendoj se kjo larmi që tenisi do të marrë do ta bëjë atë me të vërtetë emocionuese. “

Kredia e fotografisë: Rolex Monte-Carlo Masters

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu