Tsitsipas në Zverev Renditja Gripe: Ka të bëjë me performancën

Aleksandër Zverev shpërthen sistemin e renditjes ATP si “absurd”. Stefanos Tsitsipas ka një këndvështrim tjetër.

Duke treguar se ai ishte një finalist i US Open, një finalist i Rolex Paris Masters dhe fitoi tituj të njëpasnjëshëm në Këln vitin e kaluar, Zverev e quajti absurde që ai të renditet në vendin e 7 pas renditjes së gjashtë Roger Federer, i cili ishte mënjanuar për 13 muaj duke u rikuperuar nga dy kirurgji artroskopike në gjurin e tij të djathtë. Javën e kaluar, Federer nxori Dan Evans në Doha në ndeshjen e tij të parë në 405 ditë.

Më shumë: Zverev Rips Renditjet ATP si një “Fatkeqësi”

“Unë jam tifozi më i madh i Roger Federer, por ai nuk ka luajtur për një vit dhe është renditur më lart se unë,” tha Zverev, i cili u nda me Team8 Management të Federer në fillim të këtij viti. “Kam luajtur një finale të Grand Slam, një finale të Masters 1000. Sistemi është thjesht një katastrofë.”

I pyetur për reagimin e tij ndaj komenteve të Zverev, Tsitsipas tha se ai e kupton ankesën e finalistit të US Open, por beson se është një “sistem i drejtë” dhe gjithçka zbret në performancën e lojtarit në fund.

“Unë e kuptoj këndvështrimin e Zverev dhe atë që ai do të thotë”, tha Tsitsipas për mediat në Acapulco në shtypësin e tij Abierto Mexicano Telcel Open. “Në të njëjtën kohë ekziston një sistem i drejtë renditjeje që kompenson lojtarët që kanë bërë rezultate të mëdha, por në fund të fundit është tek ne që të përmirësohemi në renditje dhe ne kemi pasur mundësinë ta bëjmë këtë në muajt kur Federer nuk ka luaja dhe me ne fund isha ne gjendje ta kaloja.

“Nuk është e rëndësishme të shohim këto çështje, por të përqendrohemi më shumë në performancën tonë sesa të presim që dikush të zbresë.”

Express Tenisi

Gjysmëfinalisti Australian Open tha se ai nuk ka interes në politikën ATP dhe u beson lojtarëve në Këshillin e Lojtarëve të ATP për të bërë thirrjen e duhur kur bëhet fjalë për çështje përfshirë renditjen.

“Nuk më pëlqen t’i kushtoj vëmendje kësaj lloj gjëje,” tha Tsitsipas. “Disa gjëra nuk janë aq të drejta sa të tjerët, por sistemi është ai që është. Ne lojtarët, mendoj se nuk kemi asnjë lidhje me këtë sistem.

“Unë do të jem i sinqertë, nuk jam i interesuar të jem pjesë e ndonjë komiteti ose këshilli të ATP, është puna e tyre dhe ata e dinë se çfarë po bëjnë, ata po ndërtojnë gjithçka për lojtarët. Obviousshtë e qartë se disa lojtarë na përfaqësojnë të gjithëve dhe interesat tona, kështu që unë do t’ua lë atyre “.

Kredia e fotografisë: Geti

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu