Stefanos Tsitsipas ndau lavdërime të larta për Daniil Medvedev të Premten, pas humbjes së tij gjysmëfinale me 6-4, 6-2, 7-5 ndaj Rusit në gjysmëfinalet e Open Australian.

Ndërsa ai synonte të bëhej finalisti më i ri Australian Open që nga Novak Djokovic në 2008, Tsitsipas nuk ishte në gjendje t’i impononte rivalit të tij lojën e tij sulmuese. Pas humbjes së tij ndaj Medvedev, i cili goditi 46 fitues në krahasim me vetëm 21 gabime të paforcuara, kampioni i Nitto ATP Final i 2019 mori një moment për të reflektuar në nivelin e lartë të rivalit të tij të prodhuar gjatë përplasjes së tyre të shtatë të ATP Head2Head (Medvedev kryeson 6-1).

“[Medvedev] është një lojtar që ka zhbllokuar pothuajse gjithçka në lojë, ”tha Tsitsipas. “Likeshtë sikur ai po e lexon lojën vërtet mirë. Ai e ka këtë shërbim të mahnitshëm të cilin unë do ta përshkruaja afër shërbimit të John Isner. Dhe pastaj ai ka një bazë të mahnitshme [skill] gjë që e bën jashtëzakonisht të vështirë.

“Edhe nëse e ktheni shërbimin, nuk garantoni se do të fitoni pikë. Ju duhet të punoni vërtet shumë për të … Ai e bën atë shumë të vështirë, dhe unë jam i sigurt se të gjithë punën e vështirë që ai ka bërë [in] dhe orët në gjykatë kanë përfituar [him] shumë. Ai ju mashtron. Ai e luan lojën me të vërtetë zgjuar. Reallyshtë vërtet interesante ta shohësh këtë. ”

Daniil Medvedev po synon të kapë titullin e tij të parë Grand Slam në Australian Open.

Daniil Medvedev u bashkua me Marat Safin dhe Yevgeny Kafelnikov si burri i tretë rus që arriti në finalet e shumta të Grand Slam.

Tsitsipas po shfaqej në gjysmëfinalen e tij të tretë Grand Slam. Krahas vizitave në katër finalet në Melburn (2019, ’21), 22-vjeçari gjithashtu arriti në gjysmëfinalet e vitit të kaluar Roland Garros.

Pasi nuk arriti në ndeshjen e kampionatit për herë të tretë në po aq përpjekje në një kampionat të madh, Tsitsipas diskutoi mbi presionin emocional që vjen me lojën në fazat e fundit në ngjarjet e Grand Slam.

“Kam mësuar shumë”, tha Tsitsipas. “[I have] kisha shumë përvojë mësimore nga ato tre ndeshje që bëra… ashtë turp. Ju afroheni kaq shumë, punoni kaq shumë dhe të gjithë po ëndërrojnë për një fitore të Grand Slam [The] më afër jush [get] drejt fundit, ju jeni të mbingarkuar me shumë mendime të ndryshme. Aspiratat tuaja dhe ëndrrat tuaja papritmas janë afër për tu bërë realitet. Ndoshta për të nuk është e njëjtë, por për mua do të thotë që bota të jetë aty ku jam.

“Të luash në një gjysmëfinale është një gjë e vështirë. Thjesht duhet të gjej një mënyrë për të arritur atje dhe thjesht të jem në të njëjtën gjendje shpirtërore. Unë kam provuar se kam nivelin për të mposhtur këta lojtarë. Nuk është se nuk e kam, por si Stan [Wawrinka’s tattoo] thotë, “E provuar ndonjëherë, dështuar ndonjëherë, pa marrë parasysh, provoni përsëri … dështoni më mirë”. Pra, le të shpresojmë për diçka më të mirë herën tjetër. Shpresoj shumë që të vijë ”.

Humbja e Tsitsipas ndaj Medvedev përfundon një fushatë të paharrueshme të katërt Australian Open për numrin 6 të Botës. Tsitsipas mposhti favoritin e shtëpisë Thanasi Kokkinakis në pesë sete në raundin e dytë dhe, në çerekfinale, ai u bë vetëm njeriu i dytë që mundi Rafael Nadal nga dy sete poshtë në një Grand Slam.

“Kam krijuar disa kujtime të mahnitshme gjatë [this event]. Kam pasur një qëndrim shumë të bukur në Australi… Ishte një dreq udhëtimi këtu në Australi, ”tha Tsitsipas. “Unë do të doja të falënderoja të gjithë për vendosjen e një ngjarje dhe shfaqje kaq të mahnitshme për lojtarët. Jo vetëm për lojtarët, por për të gjithë agjentët, trajnerët dhe ekuipazhin që erdhën për të qenë pjesë e këtij turneu dhe për të përfaqësuar lojtarët.

“Australia më ka mirëpritur me krahët e hapur dhe unë e dua këtu. Ndihem sikur është në shtëpi. Ndihem e bekuar kur po luaj këtu. Ndjehem sikur gjithçka mund të shihet vetëm nga ana e ndritshme, dhe [the] njerëzit janë të bukur It’sshtë vërtet një vend i bukur për të luajtur tenis. Do të më marrë malli, me siguri ”.

Me Medvedev deri në finalen e tij të dytë të Grand Slam, tifozët e tenisit janë të garantuar të shohin një seri të pamposhtur të marrë fund të Dielën. Medvedev hyn në ndeshjen e kampionatit në një sezon fitues prej 20 ndeshjesh, i cili përfshin 12 fitore kundër Top 10 lojtarëve. Në anën tjetër të rrjetës, Novak Djokovic do të vendosë rekordin e tij 8-0 në finalet e Australian Open në linjë.

Tsitsipas beson se Medvedev ka një shans për të bërë histori në finale, por ai është provuar i gabuar duke shkuar kundër Djokovic në të kaluarën.

“Unë nuk do të çuditesha kur të shihja Daniil të fitonte turneun, por është një skenar i çuditshëm,” tha Tsitsipas. “Unë kam luajtur Rafa këtu dy vjet më parë. E pashë performancën e tij kundër meje atë ditë fenomenale. Isha 100 për qind i sigurt se ai do të fitonte turneun. Dhe përfundova duke gabuar. Kush e di? Une nuk e di. Edhe Djokovic po luan mirë. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu