Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 10 mars 2021

Roger Federer nuk është lojtari i vetëm që mori një fitore të shumëpritur në ATP Tour këtë javë, pas një pauze të gjatë për shkak të dëmtimit. Kishte gjithashtu Jo-Wilfried Tsonga, francezi shumë i dashur, i cili pretendoi fitoren e tij të parë në fitoren ATP Tour që nga viti 2019.

Express Tenisi

Tani 35 vjeç, francezi foli për betejat e tij të martën në Marseille pasi ai mundi Feliciano Lopez, 3-6, 6-4, 7-5.

“Unë u preka,” tha Tsonga për fitoren e tij. “Sepse ka qenë një rrugë e gjatë për të arritur atje. Kam pasur dhimbje (shpine) me muaj dhe muaj. Nuk mund ta mbaja më djalin tim, të vrapoja pas tij, të luaja sporte … Jo më shumë, në fakt. Sot, unë jam në Marsejë, në një turne që unë veçanërisht e çmoj, dhe fitoj. Të fitosh ndeshjen time të parë këtu është emocionuese për mua. Një nga qëllimet e mia ishte të fitoja një lojë gjatë javëve të ardhshme. Aty është bërë. Qëllimi tjetër do të jetë të fitojmë një të dytë “.

Kjo fitore e dytë do të duhet të presë pak pasi Tsonga u mund të Mërkurën nga Ugo Humbert i Francës, 6-3, 6-4.

Pas ndeshjes Tsonga reflektoi në situatën e tij aktuale, duke shtuar se ai ishte i entuziazmuar që u kthye në turne, edhe nëse e di se fundi i karrierës së tij nuk është larg.

“Më është dashur të jap shumë gjatë gjithë këtyre muajve që të jem në gjendje të fitoj një ndeshje si kjo, dhe të luaj një ndeshje të dytë edhe sot,” tha ai. “Unë thjesht jam i lumtur sot, të gjithë e dimë që nuk është fillimi i karrierës sime, duket sikur po shkon drejt fundit, do të thoja së shpejti. Kështu që, thjesht po shijoj të jem në gjykatë dhe të luaj kundër atyre djemve që nuk i njoh vërtet, të gjithë këtyre djemve të rinj, po, për mua është privilegj të jem këtu dhe të luaj tenis, kjo është ajo që më pëlqen, kjo është imja pasion që nga dita e parë, dhe unë jam thjesht e lumtur që jam këtu. ”

Tsonga, i cili zotëron 465 fitore në karrierë dhe 18 tituj në karrierë, ka kaq shumë për të qenë krenar. Ai thotë se pasioni i tij për tenisin është ai që vazhdon ta ushqejë atë ndërsa ai punon përsëri në formë, ndoshta për herë të fundit.

“Kam dëgjuar njerëz që thonë se kam mbaruar për katër ose pesë vjet, kështu që është në rregull”, tha ai të hënën në frëngjishten e tij amtare. “Për mua, të kesh luajtur tenis është një mrekulli. Të kesh fituar kaq shumë turne është një mrekulli. Të kesh bërë një karrierë në nivelin më të lartë është një mrekulli. Këto mrekulli ndodhin sepse unë besoj në to. Në fund të fundit, mbase kjo është ajo që bën ndryshimin. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu