Disa fitore janë më të kënaqshme se të tjerët. Për Sebastian Korda, ky ishte sigurisht një prej tyre.

#NextGenATP Amerikan luftoi shpresën e kaluar në shtëpi Tristan Lamasine për të përparuar në ngjarjen ATP Challenger Tour në Quimper, Francë, të Martën. I renditur i dyti këtë javë në Open Quimper Bretagne Occidentale, Korda shpëtoi një pikë ndeshjeje dhe u kthye prapa nga 1/5 poshtë në barazimin vendimtar për të mbizotëruar 7-6 (3), 4-6, 7-6 (7).

Ulur pak larg Top 100 të Renditjeve të ATP të FedEx, numri 103 i Botës është një njeri me një mision këtë javë. Korda është duke garuar në turneun e tij të parë që nga arritja e finales së tij të parë ATP Tour në Delray Beach Open nga VITACOST.com (nga Hurkacz) dy javë më parë. Ai tani ka fituar 10 nga 11 ndeshjet e tij të fundit, duke përfshirë gjithashtu një titull të drejtuar në ATP Challenger Tour në Eckental, Gjermani, për të përmbyllur fushatën e tij Breakout 2020.

20-vjeçari refuzoi t’i nënshtrohej Lamasine të martën, pavarësisht se ishte thyer kur shërbeu për ndeshjen në 5-3 në setin vendimtar dhe la tre pikë ndeshje në bord në ndeshjen pasuese. Një palë gabimesh të paforcuara panë që Korda ra prapa 1/5 në barazimin pasues, por ai do të kthehej, duke mohuar një pikë ndeshje në raketë e tij në 5/6 dhe përfundimisht duke kaluar vijën e finishit pas dy orësh dhe 32 minutash.

Korda do të përballet të enjten me një francez tjetër, Mathias Bourgue. Bourgue mundi Lukas Rosol me 7-6 (5), 6-4 më herët në Ditën 2 në Quimper.

Në aksione të tjera, Brandon Nakashima mundi Maxime Janvier me 6-3, 6-2 dhe Yannick Maden mundi Thomas Fabbiano me 6-1, 5-7, 6-1. Nakashima ka fituar shtatë nga tetë ndeshjet e tij të fundit në rrethin Challenger, pasi kishte triumfuar në Orlando për të përfunduar fushatën e tij në vitin 2020.

Nakashima
Foto: Marion Mochet

Një nga lojtarët për të parë në vitin 2021, 22-vjeçari Kacper Zuk vazhdoi renditjen e tij mbresëlënëse nga kualifikimi. Poloni nuk ka hequr një set për të arritur në raundin e dytë, duke mundur ish-Nr 39 në Botë Peter Gojowczyk me 6-4, 6-3 të Martën. Zuk, i cili prishi numrin aktual të Botës 61 Vasek Pospisil gjatë rrugës për në gjysmëfinalet e Calgary një vit më parë, është deri në Nr. 267 në FedEx ATP Rankings. Ai do të përballet ose me Arthur Rinderknech, i cili ngriti trofeun në Stamboll të Dielën, ose me shokun tjetër kualifikues Antoine Cornut-Chauvinc të Enjten.

Diku tjetër, karta e egër franceze Constant Lestienne u kthye në tronditje të ditës, pasardhësi mahnitës i katërt Denis Kudla 6-2, 7-6 (6) për të vendosur një takim me Denis Istomin. Bashkatdhetari i tij Enzo Couacaud gjithashtu fitoi një fitore ndaj një kundërshtari të pasionuar, duke rrëzuar Jurij Rodionov 6-3, 1-6, 6-4.

Reshje shiu në Antalia

Në Antalia, kur bie shi, derdhet. Dita e katërt e drejtpërdrejtë e Klubit Megasaray Open I ishte larë, ndërsa reshjet e rrëmbyeshme i pengonin lojtarët të dilnin në fushë të Martën. Turneu inaugurues i fushës së argjilës do të fillojë të Mërkurën, me kualifikueset, teke të barazimit kryesor dhe dy barazimet kryesore të gjitha në plan.

Turneu ATP Challenger Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu