Tenisi në Amerikën e Jugut ka qenë prej kohësh një pjesë integrale e peisazhit të ATP-së. Kulturat e tij të larmishme dhe të gjalla janë të ndërthurura në pëlhurën e këtij sporti, me shumë yje dhe legjenda që vijnë nga rajoni.

Tani, kontinenti po zgjeron gjurmët e tij edhe më tej. ATP ka njoftuar fillimin e një qarku të ri si pjesë e ATP Challenger Tour, Circuito Dove Men + Care Legión Sudamericana. Themeluar dhe organizuar nga ish-nr 31 Botërore Horacio de la Pena, rritja dhe zhvillimi i vazhdueshëm i tenisit profesional në Amerikën e Jugut është objektivi i saj kryesor.

Me synimin për të krijuar më shumë mundësi për lojtarët në nivelin Challenger dhe për të rritur ekspozimin e tyre në të gjithë rajonin, De la Pena dhe ekipi i tij i ish yjeve të ATP po drejtojnë këtë iniciativë. Ky qark do të fillojë me katër turne në fushë balte në prill, duke filluar në Santa Cruz de la Sierra, Bolivi, dhe pasuar nga ngjarjet në Concepcion, Kili dhe Buenos Aires, Argjentinë, si dhe në Lima, Peru, në fillim të majit.

“Unë kam folur me shumë lojtarë dhe ata të gjithë më thonë të njëjtën gjë,” tha De la Pena. “Se kemi nevojë për më shumë mundësi në Amerikën e Jugut. Si një tenist profesionist që vjen nga këtu, unë e di se është shumë e vështirë të rritesh pa këtë. Ne po krijojmë një qark ku lojtarët e Amerikës së Jugut mund të udhëtojnë me trajnerët e tyre. Ne po bëjmë ndryshime që janë shumë afër njëri-tjetrit, me fluturime të lehta, kushte dhe lartësi të ngjashme, topa të njëjtë dhe të njëjtën sipërfaqe. Lojtarët mund të përfitojnë nga kjo pasi po luajnë këto turne, marrin përvojën dhe shkojnë lart [FedEx ATP Rankings].

“Janë këto mundësi që mund të ndihmojnë kaq shumë lojtarë dhe kjo është ajo që ne po bëjmë me Dove Men + Care. Ne u bashkuam dhe vendosëm ta bëjmë këtë. Kjo është arsyeja pse unë jam shumë i lumtur të punoj me ATP, sepse të gjithë e kuptojmë nevojat e tenisit të Amerikës së Jugut. Me këtë energji, ne do ta bëjmë atë shkëlqyeshëm “.

Turnetë e ardhshëm në Circuito Dove Men + Legion Care Care Sudamericana

Data Vendndodhja
12 Prill Santa Cruz de la Sierra, Bolivi
19 Prill Concepcion, Kili
26 Prill Buenos Aires, Argjentinë
3 maj Lima, Peru

De la Pena po synon 12 turne në ATP Challenger Tour në 2021, me synimin për t’u zgjeruar edhe më tej në vitet e ardhshme. Ai shpjegon se shumë ngjarje do të vendosen strategjikisht në epërsinë e kualifikimeve për Grand Slam. Katër turnetë fillestarë në fushë do të çojnë në Roland Garros, me një ngjarje të mundshme në Brazil para Wimbledon dhe dy ndalesa të fushës së ashpër përpara US Open.

“Soshtë kaq e rëndësishme që dikush si Horacio të drejtojë ringjalljen e Sfiduesve në Amerikën e Jugut”, tha Alison Lee, Zëvendës President Ekzekutiv i rajonit ndërkombëtar ATP dhe Challenger Tour. “Ai ka aq shumë njohuri për rajonin, njerëzit, ish-lojtarët dhe atë që duhet për të sjellë të gjithë së bashku për të organizuar këto ngjarje. Sigurimi i aq shumë Sfiduesve sa Horacio synon në planin afatgjatë, do të ndikojë jashtëzakonisht në lojtarët e ardhshëm nga rajoni. “

Ross Hutchins, Drejtori i Përgjithshëm i Turit, tha: “The Circuito Dove Men + Care Legión Sudamericana përcakton një plan për sigurimin e mundësive shtesë të lojës për lojtarët lokalë që vijnë dhe vijnë në ATP Challenger Tour, të gjithë përmes njohurive dhe pasioneve të ish Lojtarët dhe trajnerët e ATP-së, të udhëhequr nga Horacio, të cilët po i kthejnë sportit të tyre. Të kesh një partner komercial që mbështet serinë e ngjarjeve tregon vlerën domethënëse të krijuar përmes këtij ritmi rajonal. Ky është një lajm fantastik për tenisin në Amerikën e Jugut dhe krijon një shkëlqim shembull edhe për rajone të tjera “.

Turneu ATP Challenger 

Aspekti më unik, dhe pa dyshim më integral, i planeve të Argjentinasit përfshin përfshirjen e legjendave të tenisit nga rajoni. Me ndihmën e federatave kombëtare në Amerikën e Jugut, De la Pena ka krijuar një ekip për të promovuar më tej promovimin dhe dialogun rreth rritjes së tenisit në kontinent. Përfshihen anëtarë nga të gjitha vendet, duke shfaqur shumë ish-yje të ATP Tour. Këta lojtarë do të përfshihen drejtpërdrejt në rritjen e tenisit në vendet e tyre, përmes zhvillimit të turneve në ATP Challenger Tour.

“Unë me të vërtetë mendoj se të qenit i bashkuar na bën më të fortë. Nëse të gjithë i përhapim përpjekjet tona, në Argjentinë, Brazil, Kili, Uruguaj, Ekuador, Kolumbi, Peru dhe Bolivi, do të jetë më mirë. Nëse qëndrojmë së bashku si një grup, ajo do të ndihmoni tenisin e Amerikës së Jugut. Kjo është gjëja kryesore.

“Unë fola me djem si Gustavo Kuerten (Brazil), Nicolas Lapentti (Ekuador), Luis Horna (Peru) dhe Santiago Giraldo (Kolumbi) në lidhje me organizimin e turneve në vendet e tyre. Pablo Cuevas (Uruguai) dhe Hugo Dellien (Bolivia) janë ende duke luajtur , por edhe ata po ndihmojnë. Mariano Zabaleta dhe Agustin Calleri do të drejtojnë turnet në Argjentinë dhe Juan Monaco do të ndihmojë turneun që kemi planifikuar në Punta del Este, Uruguai. Ata të gjithë donin të bënin diçka për tenis në Amerikën e Jugut, por ata nuk dinin si. Ne u dhamë atyre një arsye për të qëndruar në tenis, por me një qëllim “.

Duke shijuar një karrierë 10-vjeçare si profesionist, i cili përfshinte katër tituj ATP Tour, tre të tjerë në ATP Challenger Tour, një qëndrim në Top 40 në FedEx ATP Rankings dhe fitore mbi të tjerët si John McEnroe, Mats Wilander dhe Jim Courier, De la Pena po përdor njohuritë dhe përvojën e tij të gjerë në përpjekjen e tij të fundit. Ai jo vetëm që dëshiron të krijojë më shumë mundësi për lojtarët për tu rritur, zhvilluar dhe pjekur, por gjithashtu i lejon ata të rrisin ekspozimin e tyre në shkallë ndërkombëtare.

“Kjo është e rëndësishme për lojtarët dhe sponsorët e mundshëm dhe u jep atyre edhe më shumë njohje në vendet e tyre,” shtoi De la Pena. “Tour Challenger ju bën shumë të fortë për ATP Tour. Niveli është shumë më i fortë se kur kam luajtur. Ju keni të porsaardhur që godasin topin me të vërtetë të fortë dhe djem me përvojë që janë të vështirë për tu mposhtur. Stageshtë një fazë kaq e rëndësishme për të kaluar dhe duhet të fitosh shumë, shumë ndeshje për tu ngjitur lart. Sfiduesit me të vërtetë filtrojnë kush mund ta bëjë dhe kush jo. Ju duhet të jeni gjithmonë duke u përmirësuar këtu, sepse kur të arrini në ATP Tour, kjo ju bën të gjeni atë nivel ekstra “.

Për më shumë se një dekadë, ATP Challenger Tour ka ndërtuar rrënjë në Amerikën e Jugut. De la Pena pranon themelin që kanë hedhur këto turne ndër vite. Lima, Peru dhe Guayaquil, Ekuador, festuan edicionet e tyre të 13-të dhe të 16-të, përkatësisht, në vitin 2020, dhe turneu në Montevideo ka qenë gjithashtu një peng i vjetër, me 15 edicione në kryeqytetin Uruguajan. Këto ngjarje janë të njohur për sigurimin e adhuruesve me një përvojë të klasit botëror, me skena të gjalla shoqërore që përfshijnë argëtim në vend dhe kuzhinën lokale. Por këtë vit, me shëndetin dhe sigurinë e lojtarëve në ballë, De la Pena ka përshkruar një grup tjetër të përparësive.

“Për 2021, qëllimi kryesor është që askush të mos COVID,” shtoi De la Pena. “Po mendoj për flluska, maska ​​për fytyrën, duke i bërë lojtarët të ndihen rehat dhe të sigurt. Gjithçka që bëjmë do të përfshijë maska ​​për fytyrën dhe distancim shoqëror. Duhet të jemi shumë seriozë me këto gjëra dhe ky është fokusi im kryesor. Unë jam i bindur që mund ta bëjmë këtë një sukses i madh “.

2021 Circuito Dove Men + Care Legión Sudamericana fillon në 12 Prill në Santa Cruz de la Sierra, Bolivi dhe do të pasohet nga turne në Concepcion, Kili, më 19 Prill, në Buenos Aires, Argjentinë më 26 Prill dhe në Lima, Peru, më 3 maj.

Reagimet e lojtarit
Diego Schwartzman, ARG [World No. 9]: “Kjo është e mahnitshme për tenisin e Amerikës së Jugut, dhe veçanërisht gjatë këtyre kohërave të vështira, që ka kaq shumë turne që vijnë në rajon. Kur fillova të luaj tenis, isha me fat që kisha shumë turne atje dhe kjo më ndihmoi shumë. Ashtë një gjë e mirë arritje dhe tani më shumë lojtarë mund të konkurrojnë në vendet e tyre. Shpresoj që tenisi të vazhdojë të rritet në Amerikën e Jugut “.

Robert Farah, COL [doubles World No. 1]: “Ky është një moment shumë i veçantë për të gjithë në Amerikën e Jugut. Sjellja e kaq shumë turneve në kaq shumë vende është shumë e rëndësishme për tenisin tonë. It’sshtë një iniciativë e shkëlqyer dhe kjo vetëm do të ndihmojë në promovimin e tenisit në rajon. Lojtarët tani mund të garojnë në shtëpi, dhe duke u rritur në Kolumbi, unë e di se sa e rëndësishme është kjo. Të gjitha këto turne mund të na ndihmojnë vetëm të rritemi dhe zhvillohemi në kontinentin tonë dhe t’u japim lojtarëve mundësinë për të ngritur renditjen “.

Guillermo Coria, ARG [former World No. 3]: “Unë dua të përgëzoj të gjithë të përfshirë në bërjen e kësaj për tenisin në Amerikën e Jugut. Unë nuk kam asnjë dyshim se Horacio de la Pena do të sjellë të njëjtin pasion që ai kishte në fushë në këtë përpjekje të re. Për lojtarët në Amerikën e Jugut të kenë mundësia e konkurrimit kaq afër shtëpisë, është tepër e rëndësishme. Kur isha në turne, të kisha mundësinë të luaja në Amerikën e Jugut më ndihmoi të shkoj në Top 100 dhe të qëndroj atje. Uroj të gjithëve shumë suksese dhe që lojtarët e rinj, në rritje përfitoni nga këto mundësi “.

Nicolas Lapentti, ECU [former World No. 6]: “It’sshtë e qartë se në Amerikën e Jugut ka talent të madh, por ne vetëm kemi nevojë për më shumë burime. Ky qark do të ndihmojë shumë që të na ndihmojë të zhvillojmë tenis këtu. Ai gjithashtu do të frymëzojë edhe lojtarët më të rinj të marrin një raketë dhe t’u japin atyre stimul për të luajtur këtë sport të mrekullueshëm “.

Nicolas Massu, CHI [former World No. 9]: “Unë jam shumë i lumtur që Circuito Dove Men + Care po sjell kaq shumë turne në Amerikën e Jugut. Veryshtë shumë e rëndësishme që talentet më të mëdha në rajon të konkurrojnë aq afër shtëpisë. Kjo do t’i ndihmojë ata të zhvillohen dhe të rriten si në jashtë fushës. somethingshtë diçka spektakolare për ta dhe për tenisin në Amerikën e Jugut “.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu