Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E shtunë 30 janar 2021

Naomi Osaka ka një respekt të shëndetshëm për legjendat e tenisit të grave. Dhe ajo nuk do ta hedhë armën dhe ta quajë veten fytyra e tenisit të grave, edhe pse e bëri bëhu atletja më e paguar në histori vitin e kaluar dhe ndoshta do ta bëjë përsëri këtë vit.

Express Tenisi

Ja se çfarë u përgjigj Osaka kur u pyet se si ndeshet duke u parë si fytyra e tenisit të grave këto ditë.

“Sinqerisht nuk ndihem kështu,” tha ajo. “Nuk e di, ka kaq shumë njerëz të rinj interesant. Unë mendoj se unë jam një nga njerëzit e rinj. Nuk e di. Për sa kohë që Serena është këtu, unë mendoj se ajo është fytyra e tenisit të grave”.

Kampionja tre herë e madhe u fliste gazetarëve përpara paraqitjes së saj në Gippsland Trophy në Melburn.

Në anën tjetër të spektrit, Osaka foli për 19-vjeçarin Iga Swiatek dhe sa ishte e impresionuar ajo me atë që Poli ishte në gjendje të bënte vitin e kaluar në Roland Garros.

Osaka, e cila ka krijuar një miqësi me Swiatek, tregoi një histori se si ajo darkoi me Swiatek në Australian Open vitin e kaluar dhe luajti një rol në bindjen e saj që të mos mendonte ende për kolegj.

“Padyshim që do të thosha se isha vërtet i frymëzuar nga Iga”, tha Osaka. “Mendova se ishte me të vërtetë mahnitëse se si ajo ishte në gjendje që, si, të ishte super e përqendruar në të gjitha ndeshjet e saj. Po shikoja finalet. Mendova se ishte vërtet bukur ta shikoja sepse hëngra darkë me të vitin e kaluar këtu. Ajo po fliste se si mund të shkonte në kolegj. Unë po i thoja asaj, si, ajo është me të vërtetë e mirë, dhe unë mendoj se ajo do të bëjë me të vërtetë mirë. Kështu që mbase mos u përpiqni ta devijoni energjinë tuaj në kolegj akoma. Jam i lumtur që ajo ishte në gjendje të fitonte një Grand Slam kaq shpejt. Shpresoj që ajo, si të doja, të vazhdojë të rritet, gjë që unë e di se do të rritet. “

Osaka, i cili renditet i dyti në Gippsland Trophy këtë javë, do të përballet me Alizé Cornet ose Ajla Tomljanovic në raundin e dytë (pas një lamtumire).

Swiatek, i zënë në vendin e gjashtë, do të zbehet ose Kaja Juvan ose Wang Yafan në raundin e dytë, pas një lamtumire.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu