Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E Diel 4 Prill 2021

Jannik Sinner kishte shënuar duke u bërë kampioni i katërt më i ri i Masters 1000 në histori, por nuk arriti të Dielën në Miami, duke humbur Hubert Hurkacz 7-6 (4), 6-4. Në vend të kësaj ai do të duhet të pranojë që të jetë finalisti më i ri i Miami Open në 16 vjet dhe finalisti i nëntë më i ri i Masters 1000 në histori – aspak keq për 19-vjeçarin i cili do të rritet në No.21 në botë të hënën Renditjet ATP.

Express Tenisi

Sinner, i cili po bënte debutimin e tij në Miami dhe vetëm paraqitjen e tij të tretë në karrierën Masters 1000, pranon se ai ka ende shumë punë për të bërë për të arritur potencialin e tij të plotë.

“Padyshim që ka shumë punë, shumë gjëra për të bërë,” tha ai pas finales së së Dielës, i cili e pa atë të shërbejë për setin e hapjes para se të linte gjashtë ndeshjet e ardhshme (nëse llogaritni setin e parë të barazimit).

Sinner thotë se është entuziazmuar për aftësinë e tij për të diktuar lojë dhe për të kontrolluar gjykatën me armët e tij, dhe pavarësisht humbjes të Dielën, ai thotë se planifikon të vazhdojë të punojë në të njëjtën qasje taktike.

“Unë sinqerisht tani për 30, 40 ndeshjet e ardhshme preferojnë të bëjnë kështu, dhe pastaj ne do të shohim se çfarë zgjidhje kemi,” tha ai, duke shtuar se ishte i zhgënjyer nga humbja dhe kurrë nuk dëshiron të vendoset për asgjë përveç më të mirës . “Mendoj se gjithsesi ka qenë një javë e mirë. Por, e dini, padyshim që nuk jam këtu për të bërë finale, e dini. Jam këtu për të fituar turne. Sot nuk ishte dita ime. Pranojeni atë. Por, e dini, po kthehet në punë dhe pastaj do të shohim se çfarë mund të bëj në argjilë. ”

Mëkatari mund të qetësohet në faktin se ai ishte një nga lojtarët që erdhi në Miami me mendjen e duhur. Ai ndjeu rastin në një barazim të Masters 1000 që nuk paraqiti një anëtar të vetëm të Big 3 të ATP –Roger Federer, Rafael Nadal dhe Novak Djokovic– për herë të parë që nga Master i Parisit 2004.

“Kam ardhur këtu me mentalitetin për të fituar,” tha ai. “Ne e dinim që Rafa, Roger, Novak, Thiem nuk po luanin. Mendoj se ishte një mundësi e madhe për shumë lojtarë. ”

Sinner pranoi se ai vuante pak nga nervat gjatë fundjavës dhe nuk është shumë e habitshme duke pasur parasysh aksionet e përfshira.

“Kur je 19 vjeç dhe luan finale këtu, padyshim që është e vështirë, dhe unë doja të fitoja,” tha Sinner. “Isha pak nervoz nga fillimi i ndeshjes ose tashmë dje, por, e dini, është normale, e dini, sepse vërtet doni të fitoni. Por sot nuk ishte dita ime, dhe përgëzime për Hubi “.

Tjetra italiani do të përgatitet për Master në Monte-Carlo, duke shpresuar se mësimet e marra do të çojnë në përparimin e tij të ardhshëm.

“Të humbas finalen këtu për mua nuk është e lehtë,” tha ai. “Por, e dini, unë po vendosja gjithë javën se çfarë të bëja me topin. Për atë kohë jam i lumtur. Po, sot shkoi në rrugën e gabuar. Sot ju fitoni ose mësoni ”.

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu