Djokovic: Unë nuk kam shumë respekt për Kyrgios

Nga Alberto Amalfi

Biseda është e lirë, por fjalët sjellin pasoja.

Nick Kyrgios e tallur Novak Djokovic duke e quajtur atë “një mjet” pasi tetë herë kampioni Australian Open paraqiti sugjerime në Tenis Australia në emër të lojtarëve në karantinë.

Thiem: Pa dyshim që Djokovic është i preferuari i AO

Pyetur përgjigjen e tij ndaj Aussie të hapur, bota Nr 1 vlerësoi lojën e Kyrgios dhe nuk bëri asnjë grushta duke shprehur ndjenjat e tij personale: nuk ka dashuri të humbur mes çiftit.

“Jashtë gjykatës, nuk kam shumë respekt për të, të them të drejtën,” i tha Djokoviç medias në shtypjen e tij të Australian Open. “Aty do ta mbyll.

“Unë me të vërtetë nuk kam ndonjë koment tjetër për të, komentet e tij për mua ose ndonjë gjë tjetër që ai po përpiqet të bëjë.”

Kyrgios ka marrë të shtëna publike në Djokovic në të kaluarën.

Muajin e kaluar, Kyrgios përsëriti pohimin e tij Gjokoviç “nuk do të jetë” kurrë më i madhi i të gjitha kohërave.

Pse Kyrgios zbret Djokovic në debatin SHKUP?

Sepse 17 herë kampioni i Grand Slam, Gjokoviç është pa fitore në dy përplasje në karrierë përballë Kyrgios.

“Pavarësisht sa Grand Slams ai fiton, sikur ai kurrë nuk do të jetë më i madhi për mua,” i tha Kyrgios Melbourne Herald Sun. “Thjesht sepse e kam luajtur dy herë dhe, më vjen keq, por nëse nuk mund të më mundësh, nuk je më i madhi i të gjitha kohërave”.

Kirgios mercurial ka qëlluar snajperisht si në Djokovic ashtu edhe në kampionin e 20-të Grand Slam Rafael Nadal me raste, duke tërhequr përbuzjen e mbretit të argjilës pasi Aussie u përpoq ta shponte Spanjollin me një goditje trupore në Wimbledon.

Disa spekulojnë që Kyrgios po përpiqet të synojë lojtarët më të mirë në botë me dy renditje si partnerë të ndezur për të gjeneruar zhurmë të mediave sociale dhe si një lojë me letra psikologjike para një ndeshje të revansh me secilin kampion. Kyrgios, i cili rrëfen se “nuk mund ta durojë” Djokovic, pretendon se kritika e tij ndaj kampionit të Wimbledon nuk është një rast i marrjes së goditjeve të lira, është çështje kritike e sinqertë dhe mbajtja e “LeBron James tonë” në një standard më të lartë si ambasador për Loja.

Kyrgios thirri numrin 1 të botës për një “vendim me kokë kockash” për të drejtuar ekspozitën e bamirësisë Adria Tour belbëzuesi i fundit me protokollet e sigurimit COVID-19, duke përfshirë lojtarët dhe tifozët kryesisht pa maska.

Të dy Djokovic dhe Nadal e kanë vlerësuar aftësinë e Kyrgios me të dy kampionët duke thënë vazhdimisht se ai është i mirë për ndeshjen kur ai është i përqendruar dhe i përkushtuar për të luajtur në vend se të tërbohet, thyer racet dhe gjobitjen e gjobave.

Express Tenisi

Në përgjigjen e tij sot, Djokovic e bëri të qartë se ai respekton lojën e Kyrgios, i njeh të drejtën e tij për të shprehur pikëpamjet e tij, por nuk respekton sjelljen e tij në disa raste.

“Unë mendoj se ai është i mirë për këtë sport. Padyshim që ai është dikush që është ndryshe,” tha Djokovic. “Ai shkon për tenisin e tij, ai vazhdon për gjërat e tij jashtë gjykatës në mënyrën e tij autentike. Unë kam respekt për të. Kam respekt për të gjithë të tjerët me të vërtetë sepse të gjithë kanë të drejtë dhe liri të zgjedhin se si duan të shprehen, çfarë ata duan të bëjnë.

“Respekti im shkon për të për tenisin që po luan. Unë mendoj se ai është një djalë shumë i talentuar. Ai ka një lojë të madhe. Ai ka provuar se ka një cilësi për të mposhtur çdo lojtar me të vërtetë në botë në të kaluarën.”

Kredia e fotove: AP

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu