Sousa i zhgënjyer nga AO

Joao Sousa’s Përvoja e Australian Open ka mbaruar para se të fillojë.

Sousa njoftoi në mediat sociale se do të humbasë Australian Open muajin e ardhshëm për shkak të kufizimeve të udhëtimit të vendit mes pandemisë së Coronavirus.

Kirgios: Djokovic kurrë nuk do të jetë cjap

Sousa i renditur në vendin e 92-të doli pozitiv për COVID-19 para nisjes së tij të planifikuar në bordin e një prej fluturimeve charter të turneut. Megjithëse Sousa tha se ai ishte testuar negativisht, protokollet qeveritare të sigurisë Australiane do ta parandalojnë atë të luajë AO.

Dua t’ju bëj të ditur se për fat të keq unë u testova pozitivisht për Covid-19 pak para nisjes sime në Australi kështu që nuk do të jem në gjendje të luaj në javët e ardhshme. Edhe pse tashmë kam testuar negativisht dhe nuk kam asnjë simptomë, për shkak të rregullave strikte të Qeverisë Australiane, nuk do të jem në gjendje të udhëtoj “.

Australian Open është vendosur të fillojë në 8 Shkurt.

Rezultatet më të mira të Sousa në tetë paraqitjet në Melbourne të karrierës janë tre udhëtime në raundin e tretë në 2015, 2016 dhe 2019. Sousa humbi ndaj Federico Delbonis në raundin e hapjes 2020.

“Pas një sezoni kaq të shkëlqyeshëm dhe një pune të vështirë, unë jam shumë i zhgënjyer që nuk mund të luaj në një ngjarje kaq të shkëlqyeshme ku Tenis Australia dhe Turneu bëjnë kaq shumë përpjekje për ta bërë atë të ndodhë,” tha Sousa. “Faleminderit të gjithëve për mbështetjen tuaj.”

Kredi fotografike: Keystone SDA / Swiss Open Gstaad Facebook

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu