Nga Chris Oddo | @TheFanChild | E mërkurë 19 maj 2021

Të Sllovenisë Tamara Zidansek ka qenë duke shijuar një vrapim të Hirushes në Roland Garros. Në moshën 85 vjeç në botë, ajo ka fituar një treshe fitimesh me tre sete për një jetë të tërë. 23-vjeçarja, e cila ka një interes të fortë në psikologji, papritmas është bërë një trajner mendor për dy milion sllovenë, thotë trajneri i saj Marjan Cuk.

Express Tenisi

Ajo dëshiron të jetë një psikoterapiste, trajner mendor, ”u tha trajneri i saj gazetarëve të Mërkurën.

Cuk tha se ai dhe pjesa tjetër e ekipit të Zidansek iu afruan asaj dhe i thanë asaj se ajo mund të jetë një frymëzim i madh për vendin e saj këtë javë në Paris.

“Shikoni, ju po e studioni këtë [subject], por tani ju mund të jeni një trajner mendor për tërë Slloveninë, ”tha Cuk. “Nëse shkoni në gjykatë dhe tregoni forcën dhe u tregoni njerëzve që unë jam këtu për të luftuar, ata do t’ju ndjekin. Pra, ju jeni një trajner mendor për dy milion njerëz në Slloveni.

“Kjo ishte mënyra jonë, jo? Ajo po shikonte dhe tha, Uau, kjo është gjëja. Po, tani e kuptoj një pamje më të madhe, jo vetëm të vogël ”.

Zidansek nxori farën nr. 6 Bianca Andreescu në ndeshjen e saj të parë dhe ka qenë në gara nga atje.

Ajo do të përballet Anastasia Pavlyuchenkova në gjysmëfinale, dhe mund të bëhet finalistja me renditjen më të ulët në historinë e Roland-Garros nëse ajo fiton.

“Fitimi i raundit të parë ishte një përparim i madh për mua,” tha ajo. “Kam marrë shumë besim nga kjo.” Zidansek është një histori e shquar në Paris. Në tetë paraqitjet e saj të para kryesore të Grand Slam, ajo kurrë nuk kishte kaluar raundin e dytë.

Forehand-i i saj i jashtëzakonshëm i ka drejtuar suksesin. Ajo theu 34 fitues të avantazhit në fitoren e saj në çerekfinale ndaj Badosa dhe ka shënuar 109 fitues të dorës së parë në përgjithësi.

Trajneri i saj pajtohet që avantazhi është i madh, por ai paralajmëroi që Zidansek nuk është një kalë i vogël me një truk.

“Të gjithë po flasin për avantazhin e saj”, tha ai. “Pajtohem, kjo është me të vërtetë armë e madhe. Por mendimi im si trajnere është se ajo ka pesë pistoleta gjithmonë, kështu që ajo mund të luajë paraprakisht, ne u përmirësuam shumë prapa, ajo mund të bëjë një pikëpamje, diku shkon në rrjetë. Shumëllojshmëria e shërbimit është gjithashtu shumë më e mirë se sa ishte. ”

.Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu