Alexander Zverev fitoi fitoren e tij të tretë radhazi kundër Rafael Nadal të Premten për të arritur gjysmëfinalen e tij të dytë Mutua Madrid Open.

Gjermani u mblodh nga 2-4 poshtë në setin e parë për të arritur fitoren e tij të parë në fushë balta kundër pesë herë kampionit të Madridit 6-4, 6-4. Zverev gjithashtu fitoi dy takimet më të fundit të palëve në gjykatat e forta në finalet 2019 Nitto ATP dhe vitin e kaluar Rolex Paris Masters në grupe të drejta.

“[It is] padyshim një nga fitoret më të mëdha të karrierës time deri më tani, veçanërisht në baltë kundër Rafa. Thingshtë gjëja më e vështirë për të bërë në sportin tonë, ”tha Zverev në intervistën e tij pas ndeshjes. “Mundja e tij në shtëpinë e tij, në Spanjë, është e pabesueshme por turneu nuk ka mbaruar ende.”

Zverev, i cili ende nuk ka humbur një set këtë javë, është dy fitore larg titullit të tij të dytë në Madrid. 24-vjeçari zotëron një rekord 13-2 në La Caja Magica, i theksuar nga vrapimi i tij në trofeun 2018 kur nuk e la shërbimin e tij gjatë gjithë turneut.

Nadal luajti me thellësi të vazhdueshme për të nxjerrë gabimet e Zverev dhe për të fituar pushimin e parë të ndeshjes në 3-2, por Zverev u përgjigj menjëherë për të kërkuar katër ndeshje të drejtpërdrejta dhe setin hapës. Gjermani kapi Nadalin në rrjetë me goditje pas shpine në 4-2 dhe, dy ndeshje më vonë, ai përdori avantazhin e tij për të tërhequr Nadal nga pozicioni dhe për të fituar pushimin vendimtar.

Zverev Vendosja Forehand
Ai

– Mirësjellje grafike e Hawk-Eye Innovations / ATP Media
– Bëni një zhytje të thellë në këtë ndeshje me Vështrime të ndeshjeve të mundësuar nga Infosys NIA

Zverev vazhdoi të grumbullojë presionin në shërbimin e farës së parë në setin e dytë. Nadal ishte në gjendje të shpëtonte nga rreziku në 1-1 me një gjuajtje të frymëzuar, por Zverev hyri brenda bazës dhe diktoi me avantazhin e tij për të kthyer rastin e tij të ardhshëm në 2-2. Nr. 6 i Botës ruajti avantazhin e tij në shërbim dhe shndërroi pikën e tij të parë të ndeshjes kur Nadal gjuajti me një kroskot në rrjetë.

“Unë e kisha ndeshjen nën kontroll në fillim, duke luajtur mirë për gjashtë ndeshje, ndoshta duke luajtur më mirë se ai,” tha Nadal. “Në 4-2 [game], duke shërbyer për 5-2, unë [had] një katastrofë. Një tjetër lojë e keqe me lojën time [from] 30/0 Sigurisht, duke luajtur kundër një prej lojtarëve më të mirë të botës, në këto rrethana, me këtë shpejtësi të gjykatës, [it] është shumë e vështirë ende [feel] të sigurt. Unë u përpoqa, [but it] është e vërtetë që shërbimi ishte i vështirë për tu kontrolluar sot. Te lumte [to] atë ”.

Në një përsëritje të ndeshjes së kampionatit 2018, Zverev do të përballet me garuesin e tretë Dominic Thiem për një vend në finale. Thiem u rikuperua nga një set për të mposhtur tre herë çerekfinalistin e Madridit John Isner 3-6, 6-3, 6-4.

Thiem zotëron një epërsi 8-2 në rivalitetin e tij ATP Head2Head kundër Zverev, i cili përfshin një rekord 4-1 në ndeshjet në fushë. Në takimin më të fundit të çiftit, Thiem u shërua nga dy grupe dhe një ndërprerje ndaj Zverev për të fituar titullin e tij të parë Grand Slam në US Open të vitit të kaluar.

“E di që mund ta bëj [against Dominic], ”Tha Zverev. “Të gjithë e mbajnë mend finalen e US Open që kemi luajtur. E mbaj mend sigurisht dhe do të jetë akoma në mendjen time kur të luajmë nesër. Unë po pres me padurim ndeshjen. ”Source link

LE PERGJIGJE

T'lutem fut komentin tuaj!
T'lutem fut emrin ketu